O średniowiecznej wielkości małego Dzierzgonia
Oprócz niebywale zasobnych magazynów mieszczących żywność, zamek należał także do największych zbrojowni Zakonu w XIV wieku. W 1392 roku liczył 618 kusz, 168 tysięcy strzał do kusz, 6 balist miotających duże strzały, których było 660 sztuk, 1 dużą bombardę i 25 kamiennych kul, 1 małe działo i 100 kamiennych pocisków, 5 bombard odlanych z brązu, 5,5 beczki prochu i 1 antał saletry. W kolejnych latach zasoby broni zostały jeszcze powiększone o machiny miotające, bombardy, zwiększono ilość beczek prochu do 21 beczek i wykonano 40 kusz. Kontynuowano także zapoczątkowaną jeszcze przez Pomezanów Pruskich intensywną hodowlę koni. W 14 folwarkach konwentu znajdowały się konie komturii dzierzgońskiej. Lustracja z 1404 roku wykazuje, że w stadninie zamkowej znajduje się 1265 koni, w tym 200 wierzchowców przeznaczonych dla rycerstwa Zakonu. Owe imponujące dane wykazują potęgę dzierzgońskiego zamku i stawiają je w owym czasie jako drugi po Malborku arsenał krzyżacki i niemal dorównujący Brodnicy – największemu magazynowi zbożowemu Zakonu.
O potężnej wadze urzędu wielkiego szatnego świadczy także fakt, iżspośród kilku dostojników krzyżackich piastujących tę funkcję,wielu wyrosło później na wielkich mistrzów Zakonu. Był nim Luter von Braunschweig, który po roku 1300 był komturem domowym dzierzgońskiego zamku, w 1314 został wielkim szatnym i komturem Dzierzgonia, a w latach 1331 – 1335 był wielkim mistrzem Zakonu. Także znany dzięki Adamowi Mickiewiczowi Konrad von Wallenrode był od roku 1376 komturem domowym w Dzierzgoniu, a wlatach 1391 – 1393 piastował urząd wielkiego mistrza w Malborku. Sprawujący w latach 1372 – 1382 funkcję komtura dzierzgońskiego Konrad Zöllner von Rotenstein został wielkim mistrzem Zakonu (1382 – 1390). W latach 1418 – 1422 komturem zamku był Paul Bellitzervon Russdorff, który także został wielkim mistrzem państwa krzyżackiego w latach 1422 – 1441.
Niewielkie dziś miasteczko Dzierzgoń, w średniowieczu było potężną twierdzą i ważnym ośrodkiem życia polityczno-gospodarczego. W XIII wieku było główną bazą wypadowa na podbój plemion pruskich, później, jako ważny zamek konwentualny, stanowiło zasobny magazyn żywności, uzbrojenia i tkanin. Pytanie, dlaczego nie doprowadziło to do rozwoju miasta, może mieć wiele hipotez. W czasie świetności zamku nie rozwinęło się tu silne, ufortyfikowane miasto. Zniszczenia zamku oraz rozpoczęty proces osuwania się jednej ze skarp, na których posadowiony był zamek, przyczynił się do powolnego upadania tej wielkiej twierdzy. Analiza źródeł pozwala przypuszczać, że Dzierzgoń leżał wówczas nad dużą wodą, gdyż Zalew Wiślany swoimi językami podchodził, aż pod Dzierzgoń.
Cofanie się tej wody doprowadziło także do zmiany szlaków handlowych i omijany w ten sposób Dzierzgoń stracił na znaczeniu gospodarczym. Na rozwój miasta wpływ miało wiele czynników takich, jak bliskość szlaków handlowych, bogactwa naturalne, walory klimatyczne i zdrowotne, a w późniejszych czasach nawet moda. Dzierzgoń może niewątpliwie pochwalić się swoją ciekawą historią i warto by pamięć o niej oraz starannie pielęgnować.