"Dziedzictwo kulturowe Powiśla: Tradycja na nowoczesność" dr A. Paprot-Wielopolska
W 2020 r. zostałam zaproszona do współpracy przez Dzierzgoński Ośrodek Kultury w ramach projektu „100 lat plebiscytu na Powiślu” realizowanego w 2020 r. z dotacji Narodowego Centrum Kultury z programu „Kultura – Interwencje”. Na projekt składało się kilka działań, w tym badania ankietowe, które miało na celu określenie wyróżników regionalnych dla obszaru Powiśla, a tym samym co stanowi o wyjątkowości regionu Powiśla na tle regionów sąsiednich.
Ponadto zorganizowano dwa wykłady tematyczne, warsztaty taneczne, tworzenie logo regionu i Festiwalu 4 Kulturo oraz malowanie tego pierwszego w formie murali.
Mój wykład do obejrzenia i posłuchania jest dostępny na YouTube:
W ramach projektu współpracowałam z grupą tworzącą koncepcję logo Powiśla i Festiwalu 4 Kultur. W jej skład weszli: Magdalena Grodecka, Stefan Kornacki, Justyna Liguz, Joanna Jezierska, Bożena Belcarz, Marcin Lamch. Projekt graficzny logotypów przygotował Stefan Kornacki. Logo regionu zostało umieszczone także na różnego rodzaju gadżetach i muralach w Dzierzgoniu (na murze wokół DOK-u) oraz na przystankach autobusowych w kilku sąsiednich miejscowościach. Logo nawiązuje do powiślańskiego haftu białego i kolorów charakterystycznych dla dawnego Powiśla.
Aleksandra Paprot-Wielopolska
Doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii. Etnolożka/antropolożka kultury i kulturoznawczyni. Adiunkt w Zakładzie Etnologii i Antropologii Kulturowej (Instytut Archeologii i Etnologii) Uniwersytetu Gdańskiego. Pracowała jako starszy specjalista w Dziale Badawczym Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” – Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, w latach 2013-2019 była wiceprezeską Stowarzyszenia „Kochamy Żuławy”. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (w tym Sekcji Stroju Ludowego oraz Sekcji Ukrainoznawczej). Jest także sekretarzem redakcji Atlasu Polskich Strojów Ludowych. Współpracuje z Pomorskim Centrum Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na zagadnieniach związanych z dziedzictwem kulturowym, mechanizmami polityki pamięci i kształtowania tożsamości na obszarach postmigracyjnych, regionalizmem, aktywnością społeczności lokalnych i historią mówioną (oral history). Prowadziła badania etnograficzne na Żuławach, Powiślu, Warmii, Mazurach, Lubelszczyźnie, Podlasiu, w Wielkopolsce, w Małopolsce oraz na wyspie Olchon w Buriacji. Autorka książki o swojej rodzinnej miejscowości Stara Kościelnica. Dzieje żuławskiej wsi (2012), a także Atlasu niematerialnego dziedzictwa kulturowego wsi wielkopolskiej. Powiat gnieźnieński (tom 3, 2015) i książki Żuławy i Powiśle. Kreowanie tożsamości lokalnych i regionalnych po 1989 roku (2018), współautorka publikacji Klocki, snutki perebory. Tradycyjne rękodzieło wobec wyzwań współczesności (2015) oraz wielu tekstów naukowych i popularyzatorskich.
Strona zrealizowana w ramach Stypendium Kulturalnego Powiatu Sztumskiego