Wystawa muzealna „Sztum i ziemia sztumska”
Stała wystawa „Sztum i ziemia sztumska” gromadzi wszelkie wydawnictwa dotyczące Powiśla, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Sztum i powiatu sztumskiego. Są to głównie książki, czasopisma (prasa codzienna, pisma lokalne, parafialne, periodyki prywatne), zbiory kartograficzne (plany, mapy, grafiki), widokówki, fotografie, wycinki prasowe oraz inne dokumenty życia społecznego (plakaty, katalogi, programy i afisze), a także przedmioty życia codziennego. Do najstarszych i najciekawszych zbiorów można zaliczyć róg tura znaleziony w czasie prac ogrodowych na terenie Zajezierza, a także skamieniały róg jelenia wyłowiony przez rybaków z Bałtyku.
Godne uwagi są wszelkiego typu dokumenty i wydawnictwa historyczne m.in. akty notarialne zakupu gruntów przykościelnych w Starym Targu z pieczęciami rejencji kwidzyńskiej z 1880 roku, mszał w języku łacińskim z 1923 roku, toruński elementarz polski dla dzieci uczących się w szkołach po niemiecku z 1901 roku, zdjęcia miasta, uroczystości miejskich, zawodów strażackich z 1924 roku, mapy i plany miasta 1945 roku, kalendarze powiatowe z lat 1931-1935. Zainteresowanie wzbudza też zbiór przedmiotów z porcelany: filiżanka i mlecznik z wizerunkiem kościoła na rynku, zastawa ze strzelnicy miejskiej, reklamy firm na popielniczkach i porcelanowych butach, a także przycisk do papieru z wizerunkiem wieży ciśnień.
Poprzez ekspozycję wyraża się wielokulturowość tego regionu, gdzie często obok siebie występują dokumenty różnych instytucji, pisane zarówno w języku polskim, jak i niemieckim. Każda lokalna i narodowa zbiorowość posiada wspólną pamięć dotyczącą różnych momentów jej historii: tych pięknych i tych mniej chwalebnych. Każda wspólnota ma również swoich bohaterów i wybitne postaci.
Stała wystawa „Sztum i ziemia sztumska” mieści się w XIX-wiecznym kościele poewangelickim, który wzniesiono w miejscu dawnego ratusza staromiejskiego. Niniejsza ekspozycja jest doskonałym przykładem tego, że w warunkach szarej rzeczywistości, praktycznie z niczego, często wbrew przeciwnościom stawianym przez życie, potrafi się budować własne zbiory. Różnymi sposobami stara się wpłynąć na lokalne społeczeństwo, by spojrzało na historię regionu, w którym mieszka, nie tylko z pozycji konsumpcyjnej, ale też by spojrzało na historię pod kątem konieczności przechowania pamięci o tym, co było. Ekspozycja pełni ważną rolę w lokalnej kulturze i edukacji.
Do zwiedzania wystawy zaprasza Towarzystwo Historyczno-Muzealne „Powiśle” oraz jego przewodniczący i autor wystawy, wielki pasjonat i dobrze znany lokalny kolekcjoner i regionalista – Sławomir Michalik.
Zwiedzanie kościoła i zbiorów możliwe jest od maja do października po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Grupy zorganizowane (min. 8 osób) zwiedzają kościół i zbiory z przewodnikiem, a czas zwiedzania to ok. 1 godzina.
Galla Anonima 8, Sztum
tel. 600 377 001