Projekt Powiśle
Budujemy markę regionuNa rubieży pięknego i bogatego Pomorza, w nienadmorskiej i nijakiej flance wschodniej, skrywa się nieodkryta perła – region Powiśle. Jego wielokulturowy charakter ma dziś w sobie nową, ogromną wartość.
Ciągłe migracje ludności, powojenna nieufność i antagonistyczne nastroje spowodowały zahamowanie rozwoju lokalnego dziedzictwa kulturowego. Obok siebie przez lata funkcjonowały tu różne tradycje, języki i obrzędy. Dziś jesteśmy już gotowi, aby wspólnie budować kulturę jutra i złożoną z wielu barw markę regionu.
Obecnie, wszystkim mieszkańcom, szczególnie młodemu pokoleniu, brakuje wspólnego spoiwa – kultury, która utożsamia z tym miejscem, ale i szanuje tradycje. Każdy zna wzór kociewski, słyszał gwarę kaszubską, widział żuławskie kafle czy wiatraki. Co wiemy o Powiślu? Jakie jest jego wzornictwo czy symbol? Tego nie wie nikt w Polsce, nie wiedzą nawet Powiślanie, ani mały sklepik z etnodizajnem na dworcu Warszawa Wschodnia, gdzie znaleźć można gadżety z wzornictwem różnych regionów.
Festiwal 4 kultur
Wystąpiły w nim także dzieci z Dzierzgonia, które śpiewają w refrenie słowa:
„Tworzymy kulturę jutra,
Tworzymy jutra poranek.
Wzajemnych urazów i skarg,
Opatrzeć musimy ranę.”
Piosenkę nieoficjalnie okrzyknięto hymnem Powiśla. Jest to kwintesencja dzisiejszego Powiśla, a w wykonaniu dzieci budzi szczególnie wzruszające emocje. Do piosenki nagrany został także teledysk.