Znak Powiśla

Rozpoznawczy motyw regionu

Z potrzeby powstania współczesnego znaku Powiśla, jako rozpoznawczego motywu tej części regionu, w 2020 roku zawiązała się interdyscyplinarna grupa naukowo-badawcza. Wchodzący w jej skład naukowcy i artyści, inspirując się licznymi artefaktami zdeponowanymi w Muzeum Zamek w Kwidzynie, stworzyli współczesny Znak Powiśla. Spośród mnogości motywów roślinnych i geometrycznych zostało wybranych kilka i spod ręki grafika Stefana Kornackiego powstał taki oto Znak. Jego nowoczesna forma i zabytkowe motywy wzornicze są doskonałym dialogiem przeszłości z młodym pokoleniem.

Haft biały – stosowany na Powiślu od XVIII do połowy XX w. przede wszystkim w zdobnictwie pościeli, bielizny osobistej, białych chust i chusteczek do nosa; ornamentyka o wzorach florystycznych lub geometrycznych, niekiedy z elementami fauny; po 1945 r. wykorzystywany w stroju ludowym lub zdobnictwie serwet i bieżników; najstarsze znane przykłady zastosowania haftu białego w regionie pochodzą z  XVIII wieku.

Ornamentyka – motywy zostały zaczerpnięte z zachowanej przedwojennej dokumentacji i zbiorów przechowywanych w Zamku w Kwidzynie; charakterystyczny wzór gwiazdy występuje w zdobnictwie europejskich wyrobów włókienniczych co najmniej od XVI w.

Wzór powiślański

Kolorystyka-czerwień, indygo i żółć to barwy występujące w ubiorze powiślańskim; szczególnie dwie pierwsze były powszechne jeszcze w latach 30. XX w., kiedy W. Łęga prowadził swoje badania etnograficzne; w Kwidzynie (Marienwerder) od 1772 r. funkcjonowała farbiarnia i  drukarnia tkanin (Indigofärberei) założona przez J.H. Wagnera.

Znak znajduje się na wolnej licencji i jest dostępny do korzystania wg Księgi Znaku i Regulaminu, który możesz pobrać na tej stronie.

Od nas zależy jak bardzo uda nam się wypromować markę naszego regionu.

Strona zrealizowana w ramach Stypendium Kulturalnego Powiatu Sztumskiego